PROBIOTYKI NA ALERGIE?

Alergie dotykają obecnie ponad 40% Polaków, a liczba osób chorych z roku na rok rośnie. Choroby alergiczne są często określane mianem epidemii XXI wieku. Stanowią poważny problem wśród społeczeństwa. Ważne jest szukanie skutecznych rozwiązań mających na celu zarówno profilaktykę jak i leczenie alergii. Probiotyki są idealnym wsparciem dla alergików.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych na alergie. Cierpią na nie zarówno dzieci, jak i dorośli.

W wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marek Jutel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, członek zarządu Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej podkreśla:

Alergie stanowią dzisiaj bardzo duży problem ze względu na bardzo dużą częstość występowania. Badania epidemiologiczne z naszego kraju pokazują, że ponad 40 proc. ogólnej populacji cierpi na jakieś schorzenia alergiczne, z czego ok. 10 proc. stanowią te poważniejsze, jak astma, atopowe zapalenie skóry czy ciężkie zapalenie alergiczne nosa i zatok„.

Definicje

  • Probiotyki

Według aktualnie przyjętej definicji Food and Agricultural Organization (FAO) i World Health Organization (WHO), probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.

  • Alergia

To nieprawidłowa, nadmierna reakcja organizmu na bodźce lub substancje zwane alergenami, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Takie czynniki zostają rozpoznane przez układ immunologiczny jako potencjalnie niebezpieczne i wywołują odpowiedź w celu ich wyeliminowania, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek, zapoczątkowując proces chorobowy.

  • Nietolerancja pokarmowa

Oznacza nadwrażliwość na określony składnik lub rodzaj żywności, jednak nie jest uwarunkowana czynnikami immunologicznymi, tak jak ma to miejsce w przypadku alergii.

  • Mikrobiom

To wszystkie mikroorganizmy, które zasiedlają nasz organizm, zarówno te saprofityczne, komensalne jak i pasożyty.

  • Dysbioza

Jest to zaburzenie w mikrobiomie jelitowym. Utrata stanu równowagi pomiędzy poszczególnymi mikroorganizmami, zarówno pod względem ilości jak i różnorodności mikrobiologicznej. Zaburzenie stanu równowagi mikrobiologicznej przekłada się na dysfunkcje organizmu.

Objawy alergii

Do głównych objawów alergii zalicza się:

  • Objawy ze strony układu oddechowego: katar, niedrożność nosa, kichanie, duszność, kaszel, świszczący oddech, obrzęk jamy ustnej i gardła
  • Problemy z oczami: łzawienie i pieczenie oczu, zaczerwienienie spojówek
  • Problemy skórne: świąd, pokrzywka, wyprysk
  • Objawy ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, wymioty i biegunka z domieszką śluzu, a w ciężkich przypadkach szczególnie u dzieci, z domieszką krwi
  • Problemy z układem krążenia: spadek ciśnienia
  • Zmiany ogólnoustrojowe: nudności, zmęczenie, trudności z koncentracją

W przypadku bardzo silnej reakcji organizmu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czyli ciężkiej reakcji alergicznej, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Długotrwałe objawy alergii są uciążliwe i znacznie obniżają jakość i komfort życia pacjentów. Bardzo ważne jest, żeby szukać skutecznych metod zapobiegania i leczenia alergii.   

    

Dysbioza a rozwój astmy i chorób alergicznych

Dysbioza powoduje, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Zaburzenie równowagi w prozdrowotnym mikrobiomie niekorzystnie wpływa nie tylko na przewód pokarmowy, ale także na układ odpornościowy czy nerwowy.

Liczne badania naukowe pokazują zależności między dysbiozą a rozwojem chorób alergicznych. W badaniach tych udowodniono m.in., że:

  • Dysbioza na wczesnym etapie życia może wiązać się z większym ryzykiem rozwoju astmy w przyszłości. Badania dzieci, u których w wieku szkolnym rozwinęła się astma, miały mniejszą różnorodność mikrobiomu jelitowego w 1 m.ż. w porównaniu z dziećmi nie chorującymi na astmę.
  • Dysbioza może prowadzić do rozwoju uczulenia na alergeny pokarmowe oraz pojawienia się wyprysku atopowego. U dzieci uczulonych na białko jaja kurzego zaobserwowano bowiem znaczne różnice w składzie mikrobiomu jelitowego we wczesnym okresie życia w porównaniu z dziećmi, u których nie stwierdzono choroby.

Na schemacie poniżej zobrazowano jaki związek ma dysbioza z rozwojem chorób alergicznych:

Schemat: Związek dysbiozy z rozwojem chorób alergicznych (Źródło: http://alergia-astma-immunologia.pl/_en/2020_25_2/AAI_02_2020_1382_gajewski.pdf)

Prawidłowy mikrobiom układu pokarmowego odgrywa kluczową rolę w nabywaniu tolerancji immunologicznej na alergeny. Dlatego bardzo ważne jest, aby uzupełniać bieżące straty w prozdrowotnym mikrobiomie bakteriami probiotycznymi.

Probiotyki vs alergia

Badania naukowe wykazały, że szczepy probiotyczne:

  • utrudniają translokację alergenów przez błony śluzowe jelita – uszczelniają nabłonek jelitowy i stabilizują barierę jelitową,
  • neutralizują antygeny w świetle jelita i zmniejszają stan zapalny błon śluzowych,
  • utrzymują równowagę cytokinową Th1/Th2 i rozwijają tolerancję immunologiczną,
  • hamują wydzielanie cytokin proalergicznych Th2 (np. IL-4, IL-5),
  • hamują reakcje proalergiczne u osób z atopią.

Probiotyk probiotykowi nierówny

Należy mieć świadomość, że nie każdy probiotyk ma takie samo działanie i jest skuteczny na wszystkie dolegliwości, dla każdego pacjenta. Właściwości mikroorganizmów zawartych w probiotykach różnią się, wzajemnie uzupełniają swoje działanie i są charakterystyczne tylko dla jednego, ściśle określonego szczepu. Co to znaczy? Oznacza to, że mikroorganizmy probiotyczne są szczepozależne, czyli każdy szczep ma inną, unikatową, potwierdzoną badaniami właściwość i przeznaczenie do stosowania.

NIE WYSTARCZY TYLKO SAMO PRZYJMOWANIE PROBIOTYKÓW. ABY PROBIOTYK MÓGŁ SKUTECZNIE DZIAŁAĆ, NALEŻY TAKŻE PROWADZIĆ ZDROWY TRYB ŻYCIA. EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁANIA PROBIOTYKÓW ZALEŻY BOWIEM OD PRAWIDŁOWEJ DIETY ORAZ STYLU ŻYCIA.

Ze względu na to, że mikroorganizmy probiotyczne mają ściśle określone właściwości oraz wzajemnie na siebie oddziałują zaleca się wybór probiotyków wieloszczepowych. Wybór probiotyków odpowiedniej jakości jest kluczowy do właściwego wsparcia organizmu.

Zajrzyj na naszą stronę i poznaj wieloszczepowy probiotyk w płynie – EKO Probiotyk Joy Day: https://www.living-food.pl/produkt/nasze-marki/joy-day/eko-probiotyk/

Liczne badania probiotyków pod kątem zastosowania w profilaktyce i leczeniu chorób alergicznych są obiecujące. Konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą poznać i wyjaśnić mechanizmy działania probiotyków.

Co na temat probiotyków sądzą alergicy?

Na forach, blogach i stronach internetowych poświęconych alergiom temat stosowania probiotyków nie jest obcy. Probiotyki są stosowane przez alergików w celu łagodzenia objawów i poprawy komfortu życia. Jak pisze Ola na jednym z blogów:

Probiotyki pomagają przy alergii, przede wszystkim ze względu na związek pomiędzy objawami alergicznymi a pasożytami i grzybami, które zamieszkują w naszych jelitach. Stąd zbawienne działanie dobrych probiotyków. Sprawdzone na sobie i dziecku z objawami astmy. Przyjmujemy probiotyki i prebiotyki codziennie i naprawdę pomagają!„.

Choroby alergiczne są istotnym i narastającym problemem zarówno w populacji polskiej jak i na świecie. Obecnie poszukuje się skutecznych rozwiązań i metod zapobiegania oraz leczenia alergii. Probiotyki wykazują ogromny potencjał zarówno w celach profilaktycznych jak i wspomagających leczenie alergii.

Bibliografia:

  1. https://biznes.newseria.pl/news/juz-ponad-40-proc,p587074263
  2. https://instytut-mikroekologii.pl/wp-content/uploads/2017/12/Probiotyki-w-profilaktyce-i-leczeniu-chorob.pdf
  3. http://alergia-astma-immunologia.pl/_en/2020_25_2/AAI_02_2020_1382_gajewski.pdf
  4. van Nimwegen FA, Penders J, Stobberingh EE, Postma DS, Koppelman GH, Kerkhof M, et al. Mode and place of delivery, gastrointestinal microbiota, and their influence on asthma and atopy. J Allergy Clin Immunol 2011; 128:948-55 e1-3.
  5. Metsala J, Lundqvist A, Virta LJ, Kaila M, Gissler M, Virtanen SM. Prenatal and post-natal exposure to antibiotics and risk of asthma in childhood. Clin Exp Allergy 2015; 45:137-45.
  6. Jakobsson HE, Abrahamsson TR, Jenmalm MC, Harris K, Quince C, Jernberg C, et al. Decreased gut microbiota diversity, delayed Bacteroidetes colonisation and reduced Th1 responses in infants delivered by caesarean section. Gut 2014; 63:559-66.
  7. https://www.sanofidlalekarzy.pl/files/1._b._samolinski_f._raciborski_a._lipiec_i_inni_epidemiologia_chorob_alergicznych_w_polsce_ecap_2_0_14_1_0-_1_8_www.elsevier.comlocatealergo.pdf
  8. https://fidesetratio.com.pl/ojs/index.php/FetR/article/view/313
  9. https://hpba.pl/na-alergie-probiotyki/