Długość ciała kleszcza nie przekracza zazwyczaj 5 mm, a mimo to potrafi on wywołać w organizmie wielkie spustoszenie. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań na boreliozę oraz inne choroby odkleszczowe. Borelioza jest także jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób zawodowych w Polsce. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania ze względu na szereg różnych objawów, które mogą być mylone z innymi schorzeniami.
Dane publikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny pokazują, że każdego roku wzrasta liczba zachorowań na boreliozę. W Polsce w 2019 roku odnotowano ponad 20 tys. przypadków boreliozy, a jeszcze 10 lat temu rocznie odnotowywało się ok. 4 tys. nowych przypadków. Dane za rok 2020 pokazują, że w okresie od 1 stycznia do 15 sierpnia 2020 r. odnotowano ponad 7 tys. zakażeń boreliozy. W tym samym czasie roku poprzedniego chorych było o ponad 3 tys. więcej. Czy zatem rok 2020 jest przełomowy i czy dane te wskazują na to, że kleszcze są coraz mniej groźne?
Zdecydowanie nie! Jak podają zgodnie eksperci Lidia Stopyra, zakaźnik, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych, kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, a także dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powodem mniejszej liczby zachorowań na boreliozę w 2020 roku jest sytuacja związana z COVID-19:
„W związku z koronawirusem praktycznie od marca do maja obowiązywał nas ścisły reżim sanitarny. Większość czasu spędzaliśmy w domach, znacznie mniej było wizyt w parkach i w lasach. Zakazy objęły miesiące wiosennego (największego) szczytu występowania kleszczy. W tym czasie w środowisku pojawia się najwięcej głodnych form atakujących żywicieli. To wydaje się najważniejszą przyczyną mniejszej liczby zachorowań.”
– wyjaśniają eksperci.
Co to jest borelioza?
Borelioza, inaczej „choroba z Lyme” to wieloukładowa i wielonarządowa choroba przewlekła, która może wystąpić w wyniku ukłucia przez kleszcza zakażonego bakteriami Borrelia burgdorferi. Można wyróżnić trzy fazy choroby: (1) postać wczesną zlokalizowaną – trwająca od 3 do 40 dni od ukąszenia przez zakażonego kleszcza, (2) postać wczesną rozsianą – rozwija się po kilku tygodniach lub miesiącach od zakażenia, (3) postać późną – rozwija się w okresie od roku do kilku lat od zakażenia.
Borelioza może objawiać się na różne sposoby. Najczęstszymi objawami boreliozy są:
- rumień,
- bóle korzonków,
- zapalenie stawów,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- zapalenie serca,
- a także zapalenie siatkówki i naczyniówki.
Ze względu na różnorodność objawów jakie może wywoływać borelioza jest ona bardzo trudna do zdiagnozowania. Ukłucie przez kleszcza jest bezbolesne, dlatego bardzo często nie mamy świadomości, że kleszcz żeruje w naszym organizmie. Na ukłucie przez kleszcza narażony jest każdy, nie tylko osoby przebywające w lasach i parkach. Kleszcze czują się dobrze również w najbliższym otoczeniu naszego domostwa.
Jak powiedział w rozmowie z Onetem Rafał Reinfuss, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę:
„W środowisku chorych na boreliozę obserwujemy całą grupę młodych ludzi, którzy dziś poruszają się o kulach, na wózkach lub są w inny sposób niepełnosprawni. Gdyby wcześniej zostali skutecznie zdiagnozowani i byli właściwie leczeni, mogliby normalnie funkcjonować, lepiej żyć”.
Metody leczenia boreliozy
Bezbolesne ukłucie przez kleszcza oraz różne miejsca na ciele jakie atakuje przyczyniają się do tego, że nie zawsze widzimy, że do ukłucia w ogóle doszło, albo kiedy ono miało miejsce. Borelioza jest to choroba wywoływana przez bakterie, dlatego jej leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków. Niestety, włączenie antybiotyku nie daje gwarancji na pełne wyleczenie. Powikłania i skutki tej choroby mogą utrzymywać się także po zakończeniu przyjmowania antybiotyku, dlatego często niezbędne są terapie wspomagające leczenie lub nawet rehabilitacja.
Więcej o suplemencie diety ProbioBorelio znajdziesz na: https://www.living-food.pl/produkt/nasze-marki/ziola-jedrzeja/eko-probiotyczne-ekstrakty-roslinne-ziola-jedrzeja-probioborelio/
Mimo, że nie każdy kleszcz jest zakażony bakteriami Borrelia burgdorferi, a także nie każde ukłucie przez kleszcza skutkuje zakażeniem boreliozą lub inną chorobą odkleszczową, to ukłucia przez kleszcza nie należy bagatelizować. Skutki boreliozy są bardzo wyniszczające dla organizmu, dlatego szybkie usunięcie kleszcza jest pierwszym krokiem w zachowaniu zdrowia.
Bibliografia:
- Dariusz Krzyczmanik, Halina Sińczuk-Walczak, Tomasz Wittczak, Aleksandra Cyran, Cezary Pałczyński, Jolanta Walusiak-Skorupa: BORELIOZA W PRAKTYCE LEKARZA MEDYCYNY PRACY. Medycyna Pracy 2012, 63(4): 483-492.
- Hofhuis A, van de Kassteele J, Sprong H, van den Wijngaard CC, Harms MG, Fonville M, et al. (2017) Predicting the risk of Lyme borreliosis after a tick bite, using a structural equation model. PLoS ONE 12(7): e0181807.
- John J Halperin: Chronic Lyme disease: misconceptions and challenges for patient management. Infection and Drug Resistance 2015, 8: 119-128.
- https://www.medonet.pl/kleszcze-i-borelioza-wszystko-co-musisz-wiedziec,borelioza–mniej-zachorowan-w-2020-r–dlaczego–opinia-ekspertow–raport-medonetu-,artykul,01323728.html
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,rekordowa-liczba-zachorowan-na-borelioze–czy-tego-niechlubnego-rekordu-mozna-uniknac-,artykul,1702701.html
One comment on “BORELIOZA – część 1”
Comments are closed.