PROBIOTYKI – DLACZEGO SĄ WAŻNE?

Większość naszych dolegliwości zaczyna się wewnątrz organizmu, a wiele z nich możemy zredukować dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie wspartej o probiotyki, regularnej ale umiarkowanej aktywności fizycznej oraz zachowaniu balansu pomiędzy sytuacjami stresowymi, a czasem przeznaczonym na relaks i odpoczynek. Dlaczego probiotyki są niezbędne, aby nasz organizm działał prawidłowo?

Co to jest probiotyk?

Potencjał probiotyków poznano już w starożytności – wtedy jednak mówiło się po prostu o działaniu sfermentowanych napojów z mleka. Wzmianki o sfermentowanym (kwaśnym) mleku przewijają się już od czasów starożytnych Rzymian i Greków, a nawet od okresu biblijnego! Już wtedy była to polecana metoda na walkę z uciążliwymi dolegliwościami żołądkowymi.

Szczegółowe badania na temat probiotyków, analizy mikrobioty jelitowej czy szczepów bakterii kwasu mlekowego, trwają dopiero od XX wieku – od tego czasu wiemy już bardzo dużo o ich korzystnym oddziaływaniu na organizm człowieka. Ale co to właściwie jest probiotyk?

Do określenia co to jest probiotyk wykorzystuje się definicję Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która mówi, że probiotyki są to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.

Efekty działania próbiotyków

Aktualnie prowadzonych jest bardzo dużo badań naukowych i klinicznych analizujących wpływ drobnoustrojów probiotycznych na organizm człowieka i wyjaśniających mechanizmy ich działania.

Badania kliniczne wykazały działanie wspomagające drobnoustrojów probiotycznych w stosunku do organizmu człowieka. Probiotyki zaleca się przyjmować między innymi w przypadku:

  • Biegunek – zarówno ostrych, poantybiotykowych, jak i tych po napromieniowaniu.
  • Alergii i atopowego zapalenia skóry.
  • Zapalenia jelita grubego.
  • Zespołu jelita drażliwego.
  • Martwiczego zapalenia jelit.
  • Zaparcia czynnościowego.
  • Problemów jamy ustnej – takich jak krwawienie dziąseł lub martwiczo-wrzodziejącego zapalenia dziąseł.

Dodatkowo, poza uciążliwymi dolegliwościami, na które poleca się rozpoczęcie suplementacji probiotycznej, drobnoustroje probiotyczne wpływają na organizm człowieka również profilaktycznie. Regularne przyjmowanie probiotyków wpływa między innymi na:

  • Zahamowanie wzrostu bakterii i grzybów chorobotwórczych.
  • Wsparcie pracy układu nerwowego.
  • Utrzymanie równowagi mikrobiologicznej jelit.
  • Zahamowanie zaburzeń pracy jelit.
  • Wspomaganie układu odpornościowego.
  • Wsparcia funkcji naczyń krwionośnych i serca.

Formy probiotyków

Na rynku można znaleźć probiotyki w kapsułkach, kropelkach, proszku oraz w formie płynnej. Wybierając produkt probiotyczny dla siebie, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na sposób ich zażywania, ale przede wszystkim na to, która forma jest bardziej wartościowa dla naszego organizmu.

Często wskazuje się na wybieranie probiotyków w formie płynnej, ponieważ są one odzwierciedleniem naturalnego środowiska jelit – stwarza to najlepsze warunki dla zawartych w nich mikroorganizmów. Co więcej, probiotyki w formie płynnej zawierają postbiotyki (m. in. kwasy organiczne i przeciwutleniacze), czyli biofunkcjonalne i bioaktywne metabolity zewnątrzkomórkowe bakterii probiotycznych, które zostały wytworzone podczas długotrwałego procesu ich hodowli i dodatkowo korzystnie oddziałują na organizm człowieka. Forma płynna probiotyków daje także możliwość maksymalnego wykorzystania bioaktywnego potencjału szczepów bakterii probiotycznych poprzez pełną ich witalność i aktywność biologiczną.

Więcej na ten temat można przeczytać na: https://living-food.pl/2019/11/forma-probiotyku-ma-znaczenie/

Czy rodzaj probiotyku ma znaczenie?

Jak najbardziej! Aby osiągnąć oczekiwane efekty, a nasz organizm rzeczywiście skorzystał z probiotyków, musimy świadomie wybrać odpowiedni rodzaj – przeznaczony do naszych potrzeb. W zależności od szczepu, działanie probiotyku jest różne, dlatego bardzo ważne jest, aby szczepy probiotyczne znajdujące się w probiotykach były opisane zarówno nazwą rodzajową, nazwą gatunkową, jak i oznaczeniem literowo-cyfrowym. Poszczególne szczepy drobnoustrojów probiotycznych posiadają różne właściwości, dlatego też wskazane jest zastosowanie preparatów wieloszczepowych. Wykazują one skuteczniejsze działanie, ponieważ powodują wzajemne oddziaływanie różnych drobnoustrojów na siebie wpływając tym samym korzystnie na organizm człowieka.

Należy mieć świadomość, że najważniejsza jest biofunkcjonalność probiotyku, która przekłada się na jego jakość. Żywe i aktywne bakterie probiotyczne, zawarte w probiotykach w formie płynnej, mają zdolność do natychmiastowego zasiedlania przestrzeni jelit, co pozwala na pełne wykorzystanie ich potencjału – korzystnego oddziaływania na organizmu człowieka.

Jeżeli masz już wystarczającą wiedzę, co to jest probiotyk i kiedy warto wprowadzić jego suplementację do codziennej diety, zostało Ci wybranie tego odpowiedniego, który zapewni Ci optymalne efekty.

Źródła:

1. A. Nowak, K. Śliżewska, Z. Libudzisz, Probiotyki – historia i mechanizmy działania, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2010, 4 (71), 5 – 19

2. A. Nowak, K. Śliżewska, Z. Libudzisz, J. Socha – Probiotyki – efekty zdrowotne, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2010, 4 (71), 20 – 36

3. K. Śliżewska, J. Biernasiak, , Z. Libudzisz – Probiotyki jako alternatywa dla antybiotyków, Zeszyty naukowe politechniki łódzkiej, Nr 984 CHEMIA SPOŻYWCZA I BIOTECHNOLOGIA, z. 70 2006

4. H. Szajewska, Probiotyki w Polsce — kiedy, jakie i dlaczego?, Gastroenterologia Kliniczna

2010, tom 2, nr 1, 1–9

5. FAO: Guidelines for the Evaluation of Probiotics in Food, Report of a Joint FAO/WHO Working Group on Drafting Guidelines for the Evaluation of Probiotics in Food. London, Ontario, Kanada, 30 kwietnia i 1 maja 2002 

(https://www.who.int/foodsafety/fs_management/en/probiotic_guidelines.pdf)